Celostátní přehlídka v Jihlavě

„Krpce máš? Gatě? A co brunclek? Aj košulu? A kde máme Markétku? Že ona po tej tancovačce zaspala? Ááá, už je tu. Tož možeme jet!“

I tak někdy může začínat dvoudenní výlet se skoro 50 dětmi. A navíc v 6:30 ráno na náměstí ve Vizovicích. Kontrola krojů, nástrojů a členů je nezbytnou přípravou každého našeho vystoupení. Děcka to znají. Ale tentokrát to bylo jiné. Skoro po 3 letech od poslední přehlídky (2019) jsme se vydali opět do celostátního kola v Jihlavě. Skoro po roční covidové pauze se jede někam na zájezd.

„Všeci sa těšíja.“

„A gdo neví, co je to ta přehlídka, tož ať dobře poslúchá.“

Postup do celostátního kola přehlídky dětských folklorních souborů začal na podzim roku 2021. To jsme se nebáli zariskovat a přihlásit se do celovalašského kola v Rožnově pod Radhoštěm. Totiž, abyste rozuměli, před tím se skoro rok nikde nevystupovalo. Jen jsme se scházeli, jak covidová situace dovolila. A nacvičovali a nacvičovali. Porota složená s odborníků z oblasti folklóru nás bedlivě sledovala. Zpěv, tanec, choreografie, zpracování lidových zvyků a tanců. To všechno se hodnotilo. A že se ten risk oplatil!

V Rožnově vybrali hned obě skupiny Vizovjánku. Tedy skupinu p. učitelky Radky Tulejové doprovázenou CM Ocúnek a skupinu mládežníků p. uč. Jitky Mackové doprovázené CM Ocún. To se ještě nikdy nestalo, aby z našeho souboru postoupily dvě skupiny.

„Tož jedeme!“ A rovnou dvěma autobusy. Po cestě se zpívalo, povídalo a cesta utekla jak voda. V Jihlavě nás čekala „prostorovka“, oběd a rychle do kroje. Vystoupení se dětem moc podařilo a se zájmem všichni zhlédli i vítězná pásma souborů ze všech koutů republiky. A co bylo výsledkem přehlídky? Přece to, že tam vůbec můžeme být! A za odměnu večerní zábava u cimbálu, družení s ostatními soubory, utužení přátelství a nekonečné množství zážitků!

Tím naše turné nekončí. Pokračuje. A kde nás můžete ještě vidět? MFF Kunovské léto (červen), Festival v Maďarsku (červenec), festival ve Španělsku (srpen), Trnkobraní (srpen), ……

Za celý soubor bychom rádi poděkovali městu Vizovice za finanční podporu a šanci reprezentovat náš kraj, historii a zvyky.

„Na konci sa zejdeme, sklénečku gořalky vypijeme.“

Za celý kolektiv souboru a muziky Tereza Malaníková