Léto s Vizovjánkem

Květen 2021. Konečně jsme mohli začít!! Začít s tancováním, zpíváním, s výlety i vystoupeními. Všichni Vizovjánci i cimbálová muzika Ocún byli opravdu nedočkaví. A co jsme si na léto připravili?


Starší dětské skupiny vyrazily hned 30. června na svá táborová soustředění. 3. – 6. třída na Reviku ve Vizovicích na soustředění pirátské a 7. – 9. třída přejela do Jasenné na evangelickou faru, aby poznávala místní portášské stezky. Obě skupiny se jeden den potkaly a užily si společné sportování i stezku odvahy. Mezitím už mládežnická skupina Vizovjánku a CM Ocún pilně trénovali na dlouho připravovaný festival v Mexiku. Pozvání přišlo už v říjnu 2019, ale pandemie nám účast v roce 2020 neumožnila. A tak to vyšlo až na druhý pokus. Letěli jsme 20.7. a zpět jsme se vrátili 4.8. Festival “věčného jara” se konal v městě Cuernavaca ve státě Morelos, kde jsme byli hosty souboru „Ballet xochiquetzalli de Morelos“. Také jsme navštívili české velvyslanectví v Mexico City a spolu s pozvanými českými krajany, kterým jsme předvedli tance i písně z Valašska, jsme zde strávili krásné odpoledne. Na závěr našeho pobytu jsme se vydali do Acapulca, kde byl bohužel festival kvůli zhoršené epidemické situaci zrušen. Ale 3 volné dny u oceánu byly pro nás velkou odměnou.

Věříme, že malé nahlédnutí do deníků dvou účastníků i přiložené fotografie toho vypoví nejvíce.

Den první:

“Po vřelém přivítání, kterého se nám dostalo od mexického souboru, a pouze několika hodinách spánku jsme se vydali na náš první výlet. Cílem naší cesty byl Teotihuacán, kde se nachází slavné pyramidy Slunce a Měsíce. Cestou nás čekala zastávka na snídani, po níž jsme dostali zevrubný výklad o všemožných způsobech využití agáve, mezi které patřilo pálení alkoholu, výroba papíru a šití. Nechyběla samozřejmě degustace různých likérů pálených z agáve. Následovala návštěva pyramid. Celé místo je opředeno tajemstvím, neboť nikdo neví, jaká civilizace komplex s pyramidami postavila. Rozhodně to byl nezapomenutelný zážitek podívat se na tak jedinečné místo. Oběd byl podávan na loďkách plujících po kanále, okolo projížděli živě hrající mariachi a myslím, že tento první den, který jsme v Mexiku strávili, nám skutečně ukázal jeho krásy a kouzlo.” (Terezie Kučíková, tanečnice Vizovjánku a muzikantka CM Ocún)

Den poslední: Úryvek z Vincetova deníku na facebooku:

„Asi by to chtělo nějaké resumé toho celého výletu bo další report už nebude, za chvilku nám to letí dom. On to ale vlastně celkově krásně podtrhnul včerejší výlet na vodopády a celkově do přírody. Mexiko totiž na každého působí jinak a každou hodinu se to mění. Chvilku ho milujete, pak nenávidíte, pak zas milujete, pak nenávidíte dvakrát tolik a všechny byste nejradši dali k soudu a za další chvilku byste je z čiré lásky pozvali na drink. Tolik se toho dá zažít a tolikrát to tam můžete milovat a nenávidět zároveň, že by z toho měl schizofrenii i Glum. To je ale nakonec stejně úplně všecko jedno, protože pak uvidíte hory. Ty hory! Ty hory !!! Kdyby jenom jedna jediná z těch hor byla u nás, tak je obsypaná turistama jak turecký med od mravenců když vám kůsek v létě spadne na zem. A těch hor jsou tam stovky a stovky. Klidně bych tam celý den jenom tak postával u silnice a čuměl na ně. Kdyby byl čas, tak beru spacák a jedu tam aspoň na jednu vylézt, ale čas nebyl, tak sem aspoň chvilku stál a čuměl a bylo to moc fajn. Lepší zakončení Mexiko tripu jsem si nemohl přát. Ono celkově to bylo supiš a nemalý ( vlastně většinový ) podíl na tom má ta banda seveřanů se kterou jsem tam mohl jet. Zase jsem bohatší o nespočet zážitků, historek a kamarádů. A to je nejvíc a já si toho moc vážím. Díky že ste mě vzali mezi sebe, bylo mně s vama moooc faň:). Mám vás rád, Valaši jedni. S láskou Vincent.“ (Vít Buček, primáš CM Krepina Strážnice, zaskakující muzikant CM Ocún)

A jak jsme celé prázdniny 2021 zakončili? Došlo i na nejmenší Vizovjánky 1. – 3. třída. Jejich vedoucí jim v závěru srpna připravili soustředění ve Zlíně se spoustou her, legrace a taky tancování a zpívání. Naši bohatou prázdninovou činnost bychom však bez podpory Města Vizovice, Ministerstva kultury ČR, firem Jelínek a.s. a SYKORA, drobných dárců a všech rodičů nemohli uskutečnit. Za to všem uvedeným patří velké poděkování nejen od členů Vizovjánku, ale i CM Ocún. A mé největší poděkování, co by organizační vedoucí celého Vizovjánku, patří všem vedoucím jednotlivých skupin, kteří se ve svém volném čase i nadále dětem a mládeži věnují a společně zahájí 50. sezónu Vizovjánku (1972 – 2022).

J. Macková