O nás

Vizovjánek – soubor valašských písní a tanců z.s. zpracovává národopisný materiál, tance, písně a zvyky z Vizovic a širokého okolí.

Pod původním názvem Malý Vizovjánek byl založen v září 1992 při Domě dětí a mládeže ve Vizovicích s velkou podporou paní Marie Klejchové. Zakládajícími vedoucími byly Jitka Macková, Sylva Nechanická a Ivana Výbohová.

Soubor několik let souběžně existoval s Vizovjánkem při ZŠ Vizovice, který již od roku 1972 vedly paní učitelky Baná a Drábková. Po zániku školního Vizovjánku přebral současný Vizovjánek jméno i pomyslnou folklorní štafetu ve Vizovicích. Spolupráce se základní školou však stále pokračuje.

Vizovjánek má v současnosti více než 100 členů ve 4 dětských skupinách a 1 dospělé složce. Je členem Valašského folklorního spolku a MAS Vizovicko a Slušovicko. Organizační vedoucí celého souboru je Mgr. Jitka Macková.

Vizovjánek vystupuje na festivalech doma i v zahraničí – navštívil Slovensko, Polsko, Maďarsko, Lotyšsko, Dánsko, Chorvatsko, Španělsko, Portugalsko či Mexiko. Pořádá Vizovický Masopust, vánoční i velikonoční vystoupení a podílí se na organizaci Valašského bálu ve Vizovicích. V letech 2003, 2007, 2013, 2015, 2019 a 2021 se dětské skupiny protancovaly přes regionální kola až na Celostátní přehlídku dětských souborů v Jihlavě. V roce 2015 jsme zrekonstruovali městský kroj z Vizovic – více zde.